Yapay Zeka

Yapay Zekanın gerçek yüzü

Yapay Zeka

 

 

Yapay zeka özellikle son 2 yıldır resmen vücut kazandı , hatta 2018 yılında suudi arabistan android sofia yaya vatandaşlık verdi.

Ancak yapay zekanın insalığın ve dünyanın geleceği hakkında çok pozitif ön görüleri yok .

 

Ülkemizde ilk seri insansı robot üretimini yapan Akın soft robotları Konyada üretiyor dünyada ilk seri yalın üretim bandına sahip

 

Makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi yapay zekanın etrafında şekillenen birçok kavramla karıştırılan “Yapay Zeka” nedir?

Uzay Yolu filminden ya da Douglas Adams’ın kitaplarından tanıdığımız yapay zeka, günümüzde kurgusal bir karakter olmaktan çıkıp milenyum çağının teknolojik bir gerçekliği haline geldi. Yapay zeka ile yatıp kalktığımız günler yaşasak da hala yapay zekanın tanımı ve işlevi konusunda akıllarda soru işaretleri var.

Yapay Zeka Nedir?

Zeka, sorunları çözme ve öğrenme yeteneği olarak tanımlanıyor. Yapay zeka ise, yazılım veya makine tarafından sergilenen zeka olarak açıklanıyor.

Yapay Zekanın öncülerinden ve “Yapay Zeka” kavramını ilk kez kullanan isim olan McCarthy ise yapay zekayı, zeki makineler yapmanın bilimi ve mühendisliği olarak tanımlıyor.

Yapay Zeka alanında en çok kabul gören kitaplardan biri olan ve üniversitelerde ders kitabı olarak da okutulan Yapay Zeka: Modern Bir Yaklaşım (Artificial Intelligence: A Modern Approach) kitabında ise, çevresini algılayan ve başarı şansını maksimize etmek için eyleme geçen akıllı araçların tasarımı ve çalışması olarak tanımlanıyor.

Nedir Bu Yapay Zeka ?

Tanımlardan da anlaşılacağı üzere yapay zeka bilimsel yönden ve mühendislik yaklaşımlarında bir bilim alanı olarak tanımlanırken, toplumsal düzeyde bu alanın ürünlerine karşılık geliyor. Yapay zeka konseptlerinin sunulduğu hemen hemen her mecrada karşımıza çıkan ve çoğunlukla yapay zekayı tanımsal olarak karşıladığı yanılgısına düşülen 2 kavram var: makine öğrenmesi ve derin öğrenme.

Makine Öğrenmesi Nedir?

Makine öğrenmesi en basit tanımıyla veri bilimidir. Veri analizi ve istatiksel öğrenme gibi konseptleri de kapsayan bu kavram, verilerden öğrenme ve anlam çıkarma işlemini tarif eder. Günümüzde etrafımız geniş bir veri ağıyla sarılmış durumda; yazılar, aramalar, sayılar, videolar, grafikler, tablolar, tıklanma sayıları, her türlü işlem (banka, resmi kurumlar vs.) verileri oluşturuyor. Makine öğrenmesi ise bu verileri sınıflama, değerlendirme ve öngörüsel sonuçlar oluşturma sürecini yerine getiriyor.

Nedir Bu Yapay Zeka ?

Bilgisayar mühendisi olan ve makine öğrenmesi konusunda çalışmalar yapan Tom Mitchell, Makine Öğrenmesi (Machine Learning, 1997) adlı kitabında makine öğrenmesini şu şekilde tanımlıyor:

E (Deneyim) + T (Görev) + P (Performans Ölçütü) ——> Gelişmiş Performans

“Makine öğrenmesi, herhangi bir deneyimin belli bir görev sınıfı için performans değerlendirilmesini yapıp sonuçtan yola çıkarak, performansı arttıracak hamleler yapan bilgisayar programıdır.”

Yüz ve yazı tanıma teknolojileri, istenmeyen posta koruması, arama motorları gibi uygulamalar makine öğrenmesidir. Yapay zeka uygulamalarının büyük bir çoğunluğu makine öğrenmesini kullanan yazılımlar içerir.

Derin Öğrenme Nedir?

Kavramayı kolaylaştırmak açısından derin öğrenmeyi makine öğrenmesinin bir alt disiplini olarak tanımlayabiliriz. Derin öğrenmenin temelinde ise neural network (sinir ağları) konsepti yatar. Neural network, insan beyninin fonksiyonlarını taklit etmeye çalışan algoritmadır. Derin öğrenme sistemi de bu algoritmayı kullanarak, makine ölçeğinde yaptırılan herhangi bir davranışın bu algoritma üzerinden öğrenilmesini sağlar. Bir diğer deyişle, makine öğrenmesinde hedeflenen performans iyileştirmesinde insan beynini referans alan yaklaşımın benimsenmesi derin öğrenmenin konseptidir.

Nedir Bu Yapay Zeka ?

Yapay zeka alanının ana uğraşlarından biri, yapay zeka ürünlerinin çalışma prensibini insan beyninin doğal işleyişine yaklaştırmaktır. Derin öğrenmede kaydedilen gelişmeler ise her geçen gün yapay zeka- derin öğrenme işbirliğini arttırmaktadır.

Yapay zeka; istatistik, bilgisayar mühendisliği ve hatta nöroloji gibi birçok farklı bilimsel yaklaşımı içine alan geniş bir konudur. Bu nedenle, son derece karmaşık ve bilgi birikimi gerektiren bir alan olmasına karşın, sektörel kullanımlarda bu alanda uzman olmayan kişilerin kullanımına sunulduğundan olabildiğince basit ara yüzlerle tasarlanır. Bu alanda modeller sunan ve yapay zekayı şirket bünyesine katmak isteyen şirketlere eğitim hizmeti veren DataRobot gibi şirketler yapay zeka kullanıcıları için işlemleri kolaylaştırmaktadır.

admin

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.