http2 ile hızlı ve güvenli internet çok yakında

http2 ile hızlı internet kısa zaman sonra hizmete girecek.

IESG kısa adlı İnternet Mühendisliği Yönetim Grubu’nun üst düzey üyelerinden biri olan Mark Nottingham Çarşamba günü yazdığı blogda protokolün kabul edildiğini bildirdi.

Niçin http ‘yi  iyileştirmek gerekiyordu?

HTTP/1.1  protokolü onbeş yıldır hizmet veriyor açıkçası yaşını da göstermeye başladı.

Çünkü artık internet sayfaları yüklenirken eskisine oranla daha çok kaynağa ihtiyaç duyuyor

(HTTP Archive’s page size statistics) ve daha fazla TCP bağlantısına ihtiyaç duyuyor

kısacası daha fazla performans harcaması gerekiyor.

Geçmişte tarayıcılar aynı tarz istekler için birden fazla TCP bağlantısı kullanmışlar her ne kadar bunu karşılayacak kaynak olsa da çok sayıda bağlantı kullanıldığında  (TCP congestion control etkili bir şekilde reddediliyor ve bu tıkanıklığı açmak için ağ üzerinde olağan üstü performans harcanıyor) ve bu durum ortada haksızlık yaratıyor, çünkü tarayıcılar kendi payların dan daha fazlasını kullanıyorlar. Tüm bunlar bir problemler yumağı halini alınca endüstri bu tıkanıklığı ve yoğunluğu açmak için çalıştı ve buda http2 yi  doğurdu.

http/2 yi kim yarattı ve geliştirdi?

http/2 internet protokollerini geliştiren ve standartlaştıran resmi bir satatüsü olmayan IEFT ( Internet Engineering Task Force) diye adlandırılan bir gruptur. Bu grubun tüm çalışmaları internet üzerinde herkese açıktır. Çalışma gruplarına ve toplantılarına katılım için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

 

HTTP yi şu şekilde de tanımlayabiliriz ;

bir süpermarket gibi çalıştığını düşünün kasadasınız ve sıradasınız sadece 1 adet ekmek almışsınız ancak önünüzde ki kişi alışveriş sepetini inanılmaz şekilde doldurmuş ve siz sadece 1 ekmeği alabilmek için onu beklemek zorundasınız.

Daha ayrıntılı bilgilere bu linkten ulaşabilrsiniz.  http://http2.github.io/faq/

 

 

 

 

admin

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.